U nás taká obyčaj! Čo znamenajú naše svadobné zvyky?

Všetci ich poznáme, zažili sme ich, ale málokto pozná ich pravý význam. Čo znamenajú tradičné svadobné zvyky? 

 

1. Rozlúčka so slobodou nie je žiadny výstrelok modernej doby

Posledné dni slobody sa nezapíjajú len dnes, ale aj naši predkovia tak nejako tušili, že sa so slobodou treba rozlúčiť v plnej paráde. Hoci kedysi sa rozlúčka, prirodzene, zaobišla bez striptízov, okrem toho to vyzeralo takmer rovnako: chlapi zapíjali posledný deň pred svadbou divokejšie, väčšinou v dedinskej krčme. Rozlúčka nevesty bola o niečo pokojnejšia a odohrávala sa u niektorej z družičiek pri večerných priadkach. 

2. Prečo má vlastne nevesta biele šaty?

Vidieť nevestu v bielom nie je pre našinca nič nezvyčajné, no nebolo to tak dávno, čo boli biele svadobné šaty tabu. Revolúciu v západnom svete však spravila v roku 1840 kráľovná Viktória. Na Slovensku na svadobných krojoch tiež dominovala biela farba, no vždy s farebnými prvkami – povinnou bola najmä červená, na ochranu proti zlým duchom.

3. So závojom sa čaruje!

Móda a fintenie bolo evidentne to posledné, na čo svadobné ženuchy pri prípravách mysleli. Taký závoj je totiž jednak znak nevestinho panenstva (ehm), ale v prvom rade mal chrániť nevestu cestou do kostola pred zlými démonmi a urieknutím neprajníkov.

 4. Družičky aka návnady pre démona

Nie je to len trend posledných sezón prichádzajúci z Ameriky. Tento zvyk už poznali aj naše prapraprababičky. Ide totiž o veľmi starú tradíciu pochádzajú až zo starovekého Ríma, kde nielenže družičky nosili rovnaké šaty, ale pozor: aj nevesta! Starovekí Rimania verili, že počas svadobného obradu je svadobný pár vystavený nebezpečenstvu démonov a úlohou družičiek, tzv. „návnad“, bolo zmiasť diabla, kým si zamilovaný pár nepovie svoje posvätné áno. Trochu desivé, čo?

5. Črepy pre šťastie?

Je starým zvykom našich predkov, že po svadobnom obrade rozbijú pre mladomanželov jeden tanier, ktorý musí svadobný pár pozametať na znak súhry a spolupráce. Z rovnakého dôvodu sa mladomanželom podáva na svadobnej hostine jedlo z jedného taniera.

 

6. Hlávku stať či vienok sňať?

Bez čepčenia by to akoby ani slovenská svadba nebola! O polnoci je na svadbe čas na najväčšiu mágiu. Sňatie svadobného venca (dnes závoja) a nasadenie čepca symbolizuje prerod nevinnej nevesty na vydatú ženu, ktorá už musí v spoločnosti nosiť čepiec. Čepčenie mali na starosti ženy z nevestinej rodiny, najmä starejšia, a tento akt bol priam obradný: každá žena mala zapálenú sviecu a spievali neveste poslednýkrát piesne o slobode.

7. Prevedenie nevesty cez prach

Tento dávny zvyk má z domu odohnať zlých duchov striehnucich na nevestu. (Áno, zdá sa, že „zlými duchmi“ boli dosť posadnutí. Zároveň bolo prenesenie nevesty znakom nového, šťastného života, v ktorom bude muž svoju ženu nosiť vždy na rukách.

8. Svadobné čarovanie

  • Ak si chce nevesta zabezpečiť mužovu vernosť, má mu ráno po svadobnej noci darovať novú košeľu. Hm, za vyskúšanie nič nedáte...
  • A máme jeden tip aj pre dámy, ktorých partneri odmietajú svadbu („Na čo zdrap papiera?“) Nezabudnite si na sv. Jána, 24. júna, odtrhnúť bylinku pamajorán, ktorého sila vraj k sebe privolá všetkých pytačov...