Posvietené na závoje: ako si vybrať ten správny?

svadobny_zavoj_dlhy_spanielsky

Keď sa spýtame neviest, kedy sa po prvýkrát cítili naozaj ako nevesty, takmer všetky odvetia jednohlasne „Keď som si nasadila po prvýkrát závoj.“ Závoj je ako malé svadobné kúzlo, ktoré keď si nevesta nasadí, v sekunde dojme seba a všetkých prítomných. Bola by škoda nedopriať si ho vo svoj svadobný deň, no nie?

svadobny_zavoj_doplnky_spanielsky_zavoj_dlhy_zavoj

Dnes už o svadobných doplnkoch, našťastie, platí, že fantázii sa medze nekladú. Sú však základné pravidlá, ktoré nikdy nevyjdú z módy.

  1. Závoj robí z nevesty nevestu

V svadobnom svete sa o svadbe hovorí: „Tvoji svadobní hostia očakávajú na svadbe len tri veci: dobré jedlo, dobrú zábavu a nevestu zahalenú závojom.“ Mnohé nevesty dnes volia svoj svadobný outfit bez závoja a hoci trendov je neúrekom, je to obrovská škoda. Práve nádherný jemný závoj na hlave nevesty je tá drobná, nepatrná vec, ktorá odlíši obyčajnú bielu večernú róbu od nezabudnuteľných svadobných šiat. Svadobný závoj môžeš mať na sebe len raz za život, tak prečo si to nechať ujsť? Okrem toho, závoj má aj tradičnú symbolickú hodnotu a neveste má vo svoj svadobný deň privolať šťastie a ochraňovať ju.  

  1. Ako zladiť farbu šiat so závojom?

Každá nevesta dnes už vie, že biela má rôzne odtiene: od čisto bielej, cez off white, odtiene krémovej, blush, champagne až po ivory (veď viete, ivory je nová biela). Pravidlom je snažiť sa mať závoj v takom odtieni, v akom sú svadobné šaty, prípadne o jeden, maximálne dva odtiene bledší závoj. Pozor, závoj nikdy nesmie byť tmavší ako šaty.  Nebojte sa však vybrať si ružové či broskyňové šaty. Aj k nim si môžete dovoliť nádherný závoj. Pri takýchto  odtieňoch šiat, ako je champagne, blush či strieborná však odporúčame skôr jednoduchý ivory závoj (nie čisto biely) bez ozdôbok, napríklad TENTO. Je to lepšia alternatíva než k ružovým šatám doladiť ružový závoj – šaty tým totiž môžu stratiť svadobný nádych a budú pôsobiť skôr ako kostým na karneval. Jednoduchý ivory závoj pritom môžete doladiť ozdobami do vlasov vo farbe svojich šiat, čím svoju svadobnú róbu nádherne prepojíte a dodáte jej  punc dokonalosti.

  1. Dĺžka závoja

Ak túžite po dlhom, dramatickom katedrálnom závoji, ktorý sa za vami bude uličkou niesť ako v rozprávke,  nezabudnite na základné pravidlo: závoj s dĺžkou po zem musí byť vždy dlhší ako vlečka na šatách, inak bude vzhľad zozadu pôsobiť rušivo a rozbito. Či už krátky alebo dlhý závoj, nebojte sa vyskúšať viacero štýlov a dĺžok, aby ste zistili, čo vám k vašim šatám viac pristane a vyhovuje.

  1. Výrazné šaty alebo výrazný závoj, nikdy nie oboje.

Samozrejme, každá nevesta chce zažiariť. Občas však pri svadobnom outfite platí, že menej je viac. Ak bohato zdobené svadobné šaty, ktoré sa trbliecu, sú od hora až dolu vyšívané kamienkami a korálkami, doplníte rovnako vyčačkaným závojom, koledujete si o titul „najgýčovejšia nevesta sezóny“. Nesnažte sa do každého kúsku svojej svadobnej róby vdýchnuť punc extravagancie. Ak túžite po extravagantných topánkach, lepšie ukážu v kombinácii s jednoduchými svadobnými šatami. Originálny, bohato zdobený závoj nádherne podčiarkne jednoduchý strih svadobných šiat a, naopak, k svadobnej róbe hodnej kráľovskej svadby sa hodí jednoduchý tylový závoj. Pri svadbe skrátka platí pomer: jeden extravagantný kúsok na jednu nevestu.

  1. Vypnutie závoja

Existuje niekoľko tipov pripnutí závoja. V našich končinách je najrozšírenejšie (a, úprimne, najpohodlnejšie) pripnutie hrebienkom. Hrebienok je zvyčajne už prišitý k závoju a závoj tak veľmi jednoducho a pomerne stabilne pripnete na hociktorú časť vlasov, či už je to temeno hlavy, alebo túžite po jemnom pripnutí na drdol. Ďalším spôsobom je španielsky závoj. Ide o závoj, ktorý je tradične lemovaný bohatou čipkou, je akoby len položeny na hlavu nevesty a pripnutý iba dvoma nepatrnými sponkami. Závoj pôsobí naozaj efektívne, honosne, kráľovsky, no rozhodne si v ňom nezatancujete svoj prvý novomanželský tanec., pretože je pomerne nestabilný. Poslednou z možností je americký závoj. Nejde tak ani o tip pripnutia, ako o štýl nosenia. Práve americké nevesty chodia tradične k oltáru s tvárou zakrytou závojom. Až ženích pred svadobným sľubom založí svojej neveste závoj dozadu.  Ak túžite prísť k svojmu nastávajúcemu zahalená, nezabudnite na to myslieť pri kúpe závoja: hľadajte dvojvrstvový závoj, ktorého vrchná časť je krátšia než spodná časť a siaha maximálne po pás.

via GIPHY